Kiemelt pályázatok

A KKV-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén

Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program

Kódszám GINOP-2.1.8-17

A pályázat célja a hazai mikro, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése adaptív technológiai innovációs tevékenységek támogatásával.

Pályázati időszak

A pályázat beadható 2017.12.11. 12 órától 2018.09.27. 12 óráig. (A pályázatok folyamatosan, a beérkezés sorrendjében kerülnek elbírálásra.)

Kedvezményezettek köre

A pályázaton olyan kettős könyvvitelt vezető (EVA hatálya alá nem tartozó) gazdasági társaságok indulhatnak, amelyek:

  • megfelelnek a mikro-, kis- és középvállalkozásokra vonatkozó alkalmazotti létszám és pénzügyi határértékeknek, valamint
  • minimum 1 lezárt, teljes üzleti évvel rendelkeznek és a legutolsó lezárt, teljes üzleti évben az éves átlagos statisztikai állományi létszámuk minimum 1 fő volt.

További kizáró okok:
Nem nyújtható támogatás azon pályázó részére,

  • amellyel szemben a pályázat benyújtásának időpontjában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), illetve elődszervezete, az APEH által indított végrehajtási eljárás van folyamatban;
  • amely nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének;
  • amely nem minősül átlátható szervezetnek;
  • amely nehéz helyzetben van;
  • amelynek a pályázat benyújtását megelőző utolsó lezárt, teljes üzleti év saját tőkéje negatív vagy a törzstőke jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent;
  • amelynek beruházása kiemelkedően jelentős kockázatot hordoz.

Fenti felsorolás nem teljes körű, csak a leglényegesebb kizáró okokat tartalmazza.

Iparági korlátozások

A pályázatban kizárólag a "Fejleszthető tevékenységek TEÁOR besorolása" listában szereplő tevékenységek fejleszthetők.

A pályázat keretében támogatható tevékenységek listája TEÁOR'08 besorolás szerint:

Nem nyújtható támogatás:

  • akvakultúra-termékek termeléséhez, feldolgozásához és értékesítéséhez;
  • elsődleges mezőgazdasági termeléshez;
  • azon támogatást igénylő részére, amely azt mezőgazdasági termékek feldolgozásához vagy forgalmazásához használja fel, amennyiben
    • a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy érintett vállalkozások által forgalmazott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre, vagy
    • a támogatás az elsődleges termelőknek történő teljes vagy részleges továbbítástól függ;
  • exporttal kapcsolatos tevékenységhez, ha az az exportált mennyiségekhez, értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez vagy az exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz közvetlenül kapcsolódik;
  • ha azt import áru helyett hazai áru használatától teszik függővé;
  • azon szervezet részére, amely az Európai Bizottság európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatás visszafizetésére kötelező határozatának nem tett eleget.

Fenti felsorolás nem teljes körű, csak a leglényegesebb iparági korlátozásokat tartalmazza.

Megvalósítás helyszíne

Kizárólag a közép-magyarországi régió (Budapest, Pest megye) területén KÍVÜL megvalósuló fejlesztés támogatható.

A támogatási kérelemben kizárólag egy megvalósítási helyszín megjelölésére van lehetőség.

A megvalósulási helynek a támogatási kérelem benyújtását megelőzően legalább 6 hónappal (a cégkivonatba!) bejegyzésre kell kerülnie a pályázó magyarországi székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelephelyeként. (A megvalósítás helyszíne indokolt esetben módosítható. Ez esetben a megvalósítás helyszínnek a változás bejelentő benyújtását megelőzően legalább 6 hónappal kell a cégkivonatba bejegyzésre kerülnie.)

A megvalósítási helynek a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában per- és igénymentesnek kell lennie (kivéve, ha a kedvezményezett az igény jogosultja), valamint alkalmasnak kell lennie a projekt megvalósítására. A megvalósítási helyszín alkalmasságát a támogatási igény benyújtásakor a projektjavaslatban szükséges bemutatni.

Működő telephely/fióktelep igazolására szolgáló dokumentumok, amelyek egyikének rendelkezésre állása igazolja a valódi működést:

  • iparűzési adó fizetésigazolás;
  • engedélyköteles tevékenység esetén hatósági engedélyek megléte;
  • közüzemi számla (önmagában a rendelkezésre állási díj vagy alapdíj megfizetése nem elegendő).

A felsorolt dokumentumok a támogatási kérelem jogosultsági ellenőrzése, tartalmi értékelése során, valamint a megvalósítás és a fenntartás időszakában bármikor bekérhetők. A dokumentumok rendelkezésre állása a projekt megvalósítási és fenntartási időszakában bármikor ellenőrizhető.

A megvalósítás helyszínére vonatkozóan a pályázónak a vonatkozó hatósági engedéllyel/engedélyekkel legkésőbb az engedélyköteles tevékenység megkezdésekor rendelkezni kell, azokban az esetekben, amikor a támogatásból megvalósuló fejlesztés engedélyköteles tevékenységhez kapcsolódik.

A támogatást igénylő szerződéses kötelezettsége, hogy a projektet, a támogatási szerződésben megjelölt megvalósítási helyszínen megvalósítja, és azt a fenntartási időszak alatt, ugyanezen a helyen fenntartja, illetve üzemelteti.

Olyan esetekben, amikor a projekt keretében nem helyhez kötött eszköz kerül beszerzésre, berendezések, infokommunikációs technológia (IKT) eszközök) - kivéve a helyhez kötött informatikai eszközök, pl. szerver, rack szekrény, nagyteljesítményű nyomtató/szkenner stb.- a kedvezményezett abban az esetben is eleget tesz szerződéses kötelezettségének, ha a nem helyhez kötött eszközt, a projektre vonatkozó régióban található, cégkivonatban bejegyzett székhelyére/telephelyére/fióktelepére aktiválja, függetlenül attól, hogy az eszközzel ideiglenesen más országrészben folytat tevékenységet.

A megvalósítási helyszín műszaki követelményei eszközbeszerzés esetén:

  • Helyhez kötött eszközök

    A projekt keretében megvalósuló fejlesztés tárgyát képező, helyhez kötött eszközök általában gépek, berendezések. A megvalósítási helyszín abban az esetben alkalmas a projekt megvalósítására, ha:

    • a beszerzett eszközök elhelyezése, üzemeltetése biztosított;
    • az eszközök elhelyezéséhez általában fedett, infrastruktúrával ellátott helyiség (üzemcsarnok, műhely szükséges);
    • a helyiség kialakítása (méretek, padozat teherbírása) és infrastruktúra ellátottsága (elektromos áram, víz, gáz ellátás, szükség szerint technológiai infrastruktúra, biztonsági infrastruktúra; ú.m. tűzi víz és tűz- és füstjelző berendezés), az ott dolgozók számára kialakított kommunális helyiségekkel, alkalmas kell, legyen a beszerzett eszközzel végzendő tevékenységhez.
  • Mobil eszközök

    Mobil eszközbeszerzés esetén a megvalósítási helyszínnek alkalmasnak kell lennie a mobil eszközök átmeneti tárolására. Mobil munkagépek esetén a megvalósítási helyszínen biztosítani kell a:

    • közútról történő megközelítés lehetőségét;
    • gépek ki/bejárásának lehetőségét;
    • gépek tárolására alkalmas teret (terepet), valamennyi a projekt keretében beszerzett mobil berendezés egyszerre történő tárolása esetén is (sármentesített felület);
    • gépek őrzését (épület, ideiglenes építmény, lakókocsi);
    • tűzvédelmet.

    Egyéb esetekben, a megvalósítási helyszínen biztosítani kell az eszközök:

    • ki/beszállításának lehetőségét;
    • biztonságos elhelyezését/raktározását a tároló helyiségben.
  • Eszközbeszerzés: IKT eszközök

    IKT eszközök beszerzése esetén a megvalósítási helyszínnel kapcsolatos, az eszközök üzemeltetéséhez, működtetéséhez szükséges műszaki elvárások (kommunális infrastruktúrával, szélessávú internet csatlakozással rendelkező épület, szerver megfelelő elhelyezése, a beszerzett számítógépeknek megfelelő irodai munkahely) csak abban az esetben érvényesek, amennyiben az eszközök üzemeltetésének helyszíne egybe esik a projekt megvalósítási helyszínével.

    A támogatásból beszerzett IKT eszközök üzemeltetése, működtetése a megvalósítás helyszínén kívül is történhet, és nem releváns, hogy a támogatott eszközzel nyújtott szolgáltatás hol érhető el. Ilyen esetekben az üzemeltetés helyszínével, és nem a megvalósítás helyszínével kapcsolatban támaszthatók az eszközök üzemeltetéséhez tárolásához előírt, a megvalósítás helyszínére vonatkozó műszaki követelmények.

Beruházásra vonatkozó szabályok

Innovatív tartalom bemutatása:

A Felhívás olyan eszközök, immateriális javak beszerzését támogatja, amelyek a támogatást igénylő vállalkozásnál a támogatási kérelem benyújtásakor nem álltak rendelkezésre és beszerzésük révén a támogatást igénylő vállalkozásnál:

  • új termék, szolgáltatás, eljárás jön létre, vagy
  • a vállalkozás termékének, eljárásának vagy szolgáltatásának lényeges módosítása valósul meg, vagy
  • milyen új vagy lényegesen módosított eljárás, technológia alkalmazására, piaci bevezetésére kerül sor.

Azon projektek támogathatók, amelyek közvetlenül vagy közvetve illeszkednek a Nemzeti S3-ban meghatározott nemzeti vagy horizontális ágazati prioritások vagy intelligens technológiák valamelyikéhez:


Nemzeti vagy horizontális ágazati prioritások: Intelligens technológiák:
  1. Egészséges társadalom és jólét
  2. Fejlett jármű- és egyéb gépipari technológiák
  3. Tiszta és megújuló energiák
  4. Fenntartható környezet
  5. Egészséges és helyi élelmiszerek
  6. Agrár-innováció
  7. Befogadó és fenntartható társadalom, élhető környezet
  1. Fotonika, lézertechnológia
  2. Különleges anyagok, korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák
  3. Bionika
  4. Nem gépipari fémfeldolgozás
  5. Elektronika és félvezető-technológia
  6. Korszerű szénhidrogén technológia (kőolaj, földgáz)
  7. Korszerű csomagolástechnikai technológiák
  8. Vegyipar (pl. gumiipar, műanyagipar, intermedier, műtrágya és kozmetikumok gyártása)
  9. Építőipar (építőanyag-technológiák)
  10. Textilipar
  11. Fa- és bútoripar
  12. Logisztika
  13. Kulturális és kreatív ipar

Elszámolható költségek köre

Valamennyi költség csekély összegű támogatásként számolható el.

  • Eszközbeszerzés költségei
  • Új eszközök és felszerelések (műszaki berendezések, gépek) költségei, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja az eszközbeszerzéshez kapcsolódó szállítás és üzembe helyezés, valamint az eszközbeszerzéshez közvetlenül kapcsolódó betanítás költségét is. Kizárólag a Felhívás 3. számú mellékletét képező VTSZ lista (lásd lenti keresőt) szerinti eszközök költségei számolhatók el.

  • Immateriális javak beszerzésének költsége (maximum a projektérték 40%-ában elszámolható), ezen belül:
    • információs technológiafejlesztéshez kapcsolódó szoftverek beszerzése az egyedi fejlesztésű szoftverek kivételével a Felhívás 4. számú mellékletét képező TESZOR lista (lásd lenti keresőt) szerint;
    • gyártó által forgalmazott, az eszköz működéséhez elengedhetetlen gyártási licenc beszerzése;
    • a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által kiadott, írásos véleménnyel kiegészített újdonságkutatási jelentéssel igazolt és szabadalmi ügyvivő által kiállított vagyonértékelő nyilatkozattal alátámasztott know-how.
Nem elszámolható költségek:

Mindazon költség, amely nem szerepel az elszámolható költségek között, különösen:

  • a támogatási kérelem benyújtása előtt felmerülő költségek;
  • a támogatást igénylőnél saját teljesítés keretében felmerült, továbbá a 651/2014/EU rendelet 1. sz. melléklete alapján meghatározott partner és/vagy kapcsolt vállalkozásától és/vagy Kedvezményezett Ptk. szerinti hozzátartozója és/vagy a Kedvezményezett vezető tisztségviselőjétől és Ptk. szerinti hozzátartozóitól, valamint azok vállalkozásaitól történő szolgáltatás megrendelése, beszerzés, továbbá általa előállított, forgalmazott eszköz, szoftver, saját teljesítésként nyújtott szolgáltatás, saját maga által forgalmazott rendszer bevezetésének költségei:
    • műszaki gépek, berendezések,
    • immateriális javak,
    • és igénybe vett szolgáltatások bekerülési értéke;
  • szerszámkészlet költsége;
  • gépjármű, vízi jármű, légi jármű, vasúti jármű, földmunkagépek, útépítőgépek;
  • a támogatást igénylőnél meglévő termelőkapacitások telephelyen belüli, illetve más telephelyre történő áttelepítési költsége;
  • műszaki eszközök felújítási, karbantartási költségei;
  • azon eszközök, berendezések, amelyek a támogatási kérelem benyújtása előtt bérleti vagy egyéb hasonló konstrukció keretében, továbbá tesztelési, próbaüzemi céllal a támogatást igénylőnél bármely telephelyen már használatban voltak;
  • meglévő gépek átalakításának költségei, még akkor sem, ha az átalakítás után a gép teljesítménye, paramétere megváltozik;
  • garanciális költségek, szállítási biztosítás és a vámkezelés költsége;
  • biztosítéknyújtáshoz kapcsolódó költségek, jelzálog, bankgarancia költségei, kamatköltségek;
  • termelési és/vagy szolgáltatási jellegű licenc, know-how éves ismétlődő (megújítási, forgalom utáni) díja;
  • nem termelési és/vagy szolgáltatási jellegű know-how vásárlása a szoftverek kivételével;
  • informatikai eszközök felújítási, karbantartási költsége;
  • irodabútor beszerzése;
  • fordítási költségek, szóbeli tanácsadás;
  • levonható ÁFA.

Fenti felsorolás nem teljes körű, csak a leglényegesebb kizáró okokat tartalmazza.

Árajánlatokkal kapcsolatos fontos szabályok:
  • Adott támogatási kérelem keretében legfeljebb 4 db költségtétel rögzítése lehetséges. Egy típusú költségtételhez darabszám korlátozás nem kapcsolódik. Amennyiben egy azonos típusú költségtételből több darab is beszerzésre kerül, úgy abban az esetben azoknak egy nyertes ajánlaton kell szerepelniük. Több önállóan is működőképes eszköz egy költségtétel alatti összevonása nem lehetséges, még akkor sem, ha azok technológiailag egy egységet képeznek. (Egy adott eszköz a különálló tartozékaival kerülhet egy sorra, akkor is, ha más-más elszámolható vtsz szám jelöli az eszközt ill annak tartozékát. Amennyiben egy tartozék, részegység, hardver illetve szoftver a gépegység szerves részét képzi, azonos gyártóval rendelkeznek és ezek a csatolt árajánlatokon a műszaki-szakmai paraméterek részletezésében is egyértelműen bemutatásra kerülnek, abban az esetben feltüntethetőek a projekt költségvetésében egy költségsoron.)
  • A beszerzendő eszközök és immateriális javak vonatkozásában 3 db (!),a pályázat benyújtásakor érvényes, egymástól független árajánlatadók által magyar nyelven kiállított, cégszerűen aláírt árajánlat csatolása szükséges.
  • A projekt költségvetésének alapját a legtakarékosabb árajánlat kell képezze.
  • A projektben beszerzett eszközöket az érintett eszközök kereskedelmi forgalmával üzletszerűen foglalkozó, meggyőző referenciákkal rendelkező, kereskedőnek, vagy gyártónak minősülő szállítótól kell vásárolni, a piacon szokványos jótállási és szavatossági feltételek biztosítása mellett.

    Kiemelkedően jelentős kockázatot jelenthet, ha az árajánlat adó/szállító a honlapja alapján az árajánlatban szereplő eszköz, szoftver kereskedelmével nem foglalkozik, illetve, ha az árajánlatban szereplő tétel szokásos piaci árának ellenőrzése nem lehetséges.

  • Amennyiben az árajánlatadó honlappal nem rendelkezik, úgy 3 db releváns, a támogatási kérelem benyújtását megelőző 6 hónapból (szoftver beszerzése esetén 12 hónapból) származó referencia feltüntetése szükséges az árajánlaton.

Támogatás összege, mértéke

Támogatás összege és mértéke:

Igényelhető vissza nem térítendő támogatás: 5 és 30 millió Ft között, maximum 50%-os támogatási intenzitással.

Kiemelkedően jelentős kockázatot jelenthet, ha a támogatást igénylő egyedi, rendelésre gyártott eszközök beszerzését tervezi és azoknak a tervezett támogatás tartalma megközelítőleg megegyezik az igényellehető támogatás maximumával. Tehát javasoljuk, hogy egyedi gyártás esetén 40% legyen maximum az adott eszközre eső intenzitás.

Lehetséges projektnagyság:
  • a projekt keretében igényelt támogatás nem haladhatja meg a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevétel összegét, valamint
  • a projekt elszámolható összköltsége nem haladhatja meg a 300 millió forintot.

Projekt ütemezése

A projekt ütemezésével kapcsolatos szabályok:

  • A projekt megvalósítása a benyújtást követő napon saját felelősségre megkezdhető.
  • A projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését vagy amennyiben a projekt a Támogatói Okirat hatályba lépéséig nem kezdődött meg, a Támogatói Okirat hatályba lépését követően legfeljebb 6 hónap áll rendelkezésre.

Finanszírozás

A projekt finanszírozásával kapcsolatos szabályok:

  • A kedvezményezettnek legalább a projekt összköltségének az igényelt támogatási összeggel csökkentett részét kitevő önerővel kell rendelkeznie. Az önerő saját forrásból és az államháztartás alrendszereiből származó egyéb támogatásból (pl. támogatott hitelből) állhat.

    A támogatást igénylő az önerő rendelkezésre állásról – választása szerint – legkésőbb az első kifizetési igénylés (ideértve az előlegigénylést is) benyújtásakor nyilatkozhat, amelyben vállalja, hogy a projekt megvalósítása során biztosítani fogja az önerő rendelkezésre állását, vagy legkésőbb az első kifizetési igénylésekor az önerő rendelkezésre állását igazoló dokumentumokat benyújtja. Amennyiben a kedvezményezett a támogatás kifizetését a projekt megvalósítását követően, egy összegben kérelmezi, úgy az önerő igazolására nincs szükség. Az igazolás módja lehet például számlapénz, bankbetét, értékpapír, bankhitel, tagi kölcsön, tőkeemelés, zártvégű pénzügyi lízing, stb.

    A saját forrás minimálisan elvárt mértéke a projekt elszámolható költségének legalább 10%-a.

  • A felhívás keretében egyszeri és többszöri elszámolásra is van lehetőség egyetlen költségtétel beszerzése esetén is.
  • Az előleg maximális mértéke a támogatás 75%-a lehet. Előleget kizárólag többszöri elszámolás esetén lehet igényelni.
  • A pénzügyi elszámolás benyújtásának végső határideje: a fizikai befejezést követő 15 nap, de legkésőbb a Támogatói Okirat hatályba lépését követő 6. hónap végéig, de legkésőbb 2019. december 31-ig. Az időpontok közül a legkorábbi az irányadó.

Biztosítékok

Jelen pályázati konstrukció keretében nem köteles biztosítékot nyújtani a pályázó.

Közbeszerzési kötelezettség

Felhívjuk a figyelmet, hogy a jelen pályázati konstrukció keretében igényelhető támogatásra a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény értelmében nem terjed ki közbeszerzési kötelezettség.

Vállalások

A pályázatban az alábbi vállalások mindegyikét kötelezően teljesíteni kell:

  • Saját tőke növelése: a támogatást igénylő vállalja, hogy saját tőkéje a projekt megvalósítás befejezését követően a fenntartási időszak első üzleti évben a teljes megítélt támogatási összeg legalább 50%-ával növekszik a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évi értékéhez képest és annak mértéke nem csökken a fenntartási időszak végéig. (Az esetleges szétválás, kiválás nem vehető figyelembe a vállalás teljesítésének ellenőrzésekor.)
  • Fenntartási kötelezettség: a pályázónak vállalnia kell, hogy a támogatott beruházással létrehozott vagyont a projekt befejezését követő 3. év végéig fenntartja és a megvalósítás helyszínén üzemelteti, továbbá termelő tevékenysége nem szűnik meg, illetve tevékenységét nem helyezi át a támogatással érintett régiókon kívülre. A támogatott beruházással létrehozott vagyon ez idő alatt a támogató előzetes jóváhagyásával adható bérbe, terhelhető meg vagy idegeníthető el.
  • Adatszolgáltatási kötelezettség: a megvalósítás és a fenntartás időszakában a kedvezményezett a projekt megvalósulásáról köteles adatot szolgáltatni. A Kedvezményezettnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a társaság vezetőjének és közvetlen helyetteseinek személyében bekövetkező változásokról 5 (öt) munkanapon belül írásban tájékoztatja az Irányító Hatóságot, továbbá, hogy a projekt előrehaladásáról a Támogató Okiratban meghatározottak szerint beszámol.

Egyéb információk

  • Nem támogatható az a pályázó, amely pályázata a tartalmi értékelés során nem ér el legalább a 40 pontot.
  • A műszaki, szakmai tartalom csökkenése esetén az elszámolható költség és a támogatás összege arányosan csökkentésre kerül az érintett tulajdonságtól vagy képességtől való elmaradás arányában.
  • Nem nyújthat be támogatási kérelmet azon támogatást igénylő, amely a GINOP 2. prioritásában benyújtott támogatási kérelme kapcsán már részesült támogatásban, vagy a támogatási kérelmének elbírálása folyamatban van (beleértve a kifogáskezelési eljárást is). Kivéve ez alól, ha a támogatás részére történt megítélése ellenére nem kötött Támogatási Szerződést / nem kapott Támogatói Okiratot, vagy elállt attól.

    A Felhívás nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy egy támogatást igénylő kapcsolt vagy partner vállalkozása is nyújtson be támogatási kérelmet ugyanezen Felhívás keretében.

    A Felhívás nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a GINOP-2. prioritásban egyéb benyújtott projekttel rendelkező vállalkozás kapcsolt vagy partner vállalkozása támogatási kérelmet nyújtson be jelen Felhívásban.

    Ebben az esetben az egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülő vállalkozások részére odaítélt csekély összegű támogatás bruttó támogatástartalma sem haladhatja meg három pénzügyi év tekintetében az 1407/2013/EU bizottsági rendelet szerinti 200 000 / 100 000 eurónak, megfelelő forintösszeget.

  • Tervezett keretösszeg: 42,275 Mrd Ft, ebből 2018-ra 24 Mrd Ft. A támogatott pályázatok várható darabszáma: 960-2400 db.
  • További információk a pályázatról: https://www.palyazat.gov.hu/ginop-218-17-a-kkv-k-versenykpessgnek-nvelse-adaptv-technolgiai-innovci-rvn-1